csuka
2006.05.26. 17:36
Elterjeds, lõhely:
Csuka (Esox lucius)
Eurpban valamennyi desvzben megtallhat, Anglitl egszen Oroszorszg keleti rszig. egyarnt megtallja letfeltteleit a mly, hideg vzû nagyobb tavakban (rorszg, svjc, Skandinv orszgok), mint az alig pr ngyzetmteres gyorsan felmelegedõ tavacskkban, kubikgdrkben. Rendkvûl jl alkalmazkod halfajta. Eurpn kvl szmos rokona l az Egyeslt llamokban, Kanadban. Az egyik ilyen csukafajta a muskie, amely nagyobbra nõ meg mint eurpai rokona, testalkata hasonlt, viszont sznezete eltr. Ugyancsak a tengerentlon l a lnccsuka amely ugyan kisebbre nõ meg mint a muskie, de jobban hasonlt sznezetben az eurpai csukra, lncsszerû mintzat van az oldaln. Folykban a lassb folys rszeket kedveli, a kishalrajokat kveti, elõszeretettel ll be kõgtak, sarkantyk , partbiztost kõrzsûk mell. Tavakban keresi a vzinvnyes rszeket, sokszor annyira befszkeli magt a vzinvnyek kz, hogy csak a feje ltszik ki. Ndtisztsok mellet, tusksokban is elõfordul. Stgek, horgszllsok rnykban is szvesen hzza meg magt. Bnyatavakban, ahol nem nagyon van nvnyzet, a meder egyenetlensgei nyjtanak megfelelõ helyet neki. Mindig fedezket keres magnak, ahonnan elõront zskmnyra, amelyet egyetlen ugrssal ragad meg.
Testfelptse, rzkszervei:
Testfelptse annyira jellegzetes, hogy ms halunkkal ssze sem lehet tveszteni. teste torped alak, bõre erõsen nylks, skos, pikkelyei aprk erõsen bõrbenõttek. Szinezete oldaln csukaszrke, kiss srgs rnyalattal, hasa piszkosfehr. szi nagyok fejlettek, farokszja nagymretû az elrugaszkodsra alkalmas, htuszja a test utols harmadban helyezkedik el a farokalatti szval egyvonalban, ezek a vzben val kormnyzst segtik. A csuka kezdõsebessge zskmnyolskor, kb. 30-50 km/h. Pratlan szina szne tglavrs. Feje kacsacsõrszerûen megnylt, szeme nagy, ltsa ktûnõ, zskmnyszerzsben ennek az rzkszervnek legnagyobb szerepe (adatok szerint fejlett a sznltsa). Szja nagy, csontos, benne kb. 600 tûhegyes fog. Az als lkapcsn helyezkednek el az gynevezett kapfogak, amelyek a legnagyobbra nõttek, felsõ lkapcsn az ugyancsak tûhegyes, kefefogazat helyezkedik el. A fogak llandan ptldnak, teht ha egy fogat elveszt a csuka rgtn az lkapocsban nõ helyette egy msikSzaporods, egyedfejlõds:
Az egyik legkorbban v halunk, vsa sokszor mr a jg alatt is elkezdõdik, ami februr mrcius hnapra tehetõ (a horgsszvetsg emiatt megvltoztatta a fogsnak tilalmi idejt februr 15-tel kezdõdõen, mivel sok ikrs csukt fogtak ki ebben az idõszakban). Rendszerint a part menti sekly, felmelegedõ vzben rakja le nagymretû ikrit, amelyek nhny nap mlva kelnek ki. A csukalrva elsõ napjaiban a szikzacskbl tpllkozik, a szikzacsk felszvdsa utn, tpllkt zmmel apr rkok kpzik. Nhny centis korban tr t az igazi ragadoz letmdra. Nvekedse aprhalban gazdag vzterleten gyors, kb. 3. v vgre elri a 40 cm-es tewsthosszsgot. Maximlis testslya 30 kg lehet, ezt fõleg hideg vzû mly tavakban ri el.
Tpllkozs:
Miutn ttr a ragadoz letmdra, tlapjn nagyszmban halak szerepelnek. Elõszeretettel fogyasztja a srgsabb tnus halakat (krsz, comp), valamint az lnk sznû halakat pl. vrsszrny keszeg. Megfogja a szrs htszj sgrt is. rdemes kiprblni csaliknt az akvriumban tartott aranyhalat, lnkpiros sznvel felhvja magra a ragadoz figyelmt, s rront mint a bika a vrs posztra. A csuka idõsebb korban jelentõs krt tehet a tgazdasgi pontyllonnyban. Elõfordul, hogy halakon kvûl elkapja a bkt, vzbe pottyant egeret, pockot, nagyobb pldnyai a vzen sz madarakat is lehzhatjk. A csukra mint vizeink tigrisre fokozottan jellemzõ a kannibalizmus, ami annyit jelent, hogy az llomny sûrûsgbõl addan felfalhatjk egymst, egy csuka nlnl alig kisebb fajtestvrt is kpes elnyelni.
|